ZMĘCZENIE W KULTURZE NOWOCZESNEJ - WYKŁAD W TRAFOSTACJI SZTUKI | 1.12

Zapraszamy na pierwsze spotkanie wokół nowego numeru Kultury Współczesnej poświęconemu zmęczeniu. W Szczecinie dr Marta Zawodna-Stephan wprowadzi do tematu numeru oraz opowie o społecznej historii zmęczenia.

"Zmęczenie, a więc uniwersalny i systematycznie pojawiający się stan okresowego obniżenia zdolności percepcyjnych oraz sprawności, z jaką zazwyczaj wykonujemy różne czynności - zarówno te fizyczne, jak i te czysto konceptualne, ma też charakter historyczny. W zmodernizowanych społeczeństwach zaś wydaje się mieć ono wyjątkowy status. To jemu właśnie chcielibyśmy przyjrzeć się w tym numerze "Kultury Współczesnej". W artykułach składających się na ten tom będziemy przypatrywać się zmęczeniu z dwóch perspektyw.

Po pierwsze, potraktujemy je jako przejaw i krystalizację procesów modernizacyjnych, jako kategorię będącą ich produktem i sprawiającą, że człowiek zaczyna być widziany jako przeszkoda urzeczywistnianiu rozbuchanych ambicji rozwojowych (...)

Po drugie, chcielibyśmy pokazać, czym jest zmęczenie dzisiaj, w jakich kontekstach współcześnie występuje, do czego jest wykorzystywane i jakie skutki pociąga za sobą jako specyficzny aktor (...)."

- ze wstępu prof. Marka Krajewskiego do numeru.

 

Spotkanie poprowadzi dr Jędrzej Wijas z Trafostacji Sztuki.


Czas i miejsce: Czwartek, 01.12.2016, rozpoczęcie o 17:00 

Trafostacja Sztuki. Świętego Ducha 4, 70-205 Szczecin

Wstęp wolny.

 

Przy okazji zapraszamy do zakupu  najnowszego  numer Kultury Współczesnej w sklepie NCK.

 

piątek, Listopad 25, 2016
do góry